banner
Şub 5, 2016
985 Okunma
0 0

Meslek seçimi oyuncaktan geçiyor

Yazar :

Çocuğunuzun oynadığı oyuncağın, meslek seçimine dair ipuçları verdiğini biliyor muydunuz?…

banner

Oyuncaklar, çocukların zamanını daha eğlenceli geçirmesini sağlayan, annelerin en sevdikleri yol arkadaşlarındandır… Ancak uzmanlar, çocukların bilişsel gelişimi için doğru oyuncak seçiminin sanıldığından daha önemli olduğunun altını çiziyor.

Çocuklardaki gelişimi destekleyecek oyuncak seçimi konusunda zaman zaman ailelerin yanılgıya düştüğünü ifade eden Toker Bebe Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Toker “Bilişsel gelişim anne karnında, algılama eylemi ise doğduktan sonra başlar. Bu evreden itibaren çocukların zihinsel gelişimini desteklemenin çok çeşitli yolu vardır. Hiç kuşkusuz bu gelişimi destekleyen önemli araçlardan biri de oyuncaklardır. Çocuklar, oyun ve oyuncakla kendini ifade eder. Bu yüzden de ailelerin çocuklarının kişilik yapısının yanında ilgi alanlarını da doğru anlaması gerekiyor” dedi.

Toker, çocukların istediği bir oyuncağın, yeteneğine göre seçtiği bir bilinçaltı tercihi olabileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Israrla oyuncak pelüş hayvan isteyen bir çocuğun, hislerin ön planda olduğu bir karaktere sahip olduğu anlaşılmalıdır. Bu, yetişkin dönemlerinde halkla ilişkiler, gazetecilik ve psikoloji gibi mesleklere yönelebilecekleri anlamına gelebilir. Uzaktan kumandalı arabalara ilgi gösteren bir çocuğun mantığı daha ön plandadır. Bu durumda da inşaat ya da makine mühendisliği gibi bir meslek dalını seçebilir. Küp bloklar ve oyun hamuruyla oynamayı seven bir çocuk da mimar, ressam, heykeltıraş gibi sanat dallarında yükselebilir. Sosyal gelişimlerinin sağlanması için grup aktivitelerine uygun oyuncaklar seçilmesinin önemli olduğu da unutulmamalı. Karşılıklı paylaşım halinde olmak bebeklerin ve çocukların ileri dönemlerde özgüvenlerini yükselten unsurların başında geliyor. Öte yandan duygusal gelişimi artırmak için ebeveynler tercihlerini neşeli ve mutlu oyuncak figürlerinden yana kullanmalı. Üzerinde durulması gereken bir diğer unsur ise psiko-motor öğrenme. Yani, bebeklerin kaslarını kullanabilme ve hareket kabiliyetlerini en üst noktaya çıkarmayı da sağlamak gerekiyor.”

Etiketler :
· ·
Haber Kategorisi :
Sağlık
banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir